Všechno je o kontextu.

Jak se vrátit po pauze

Čau,

tady Radar!

Pamatujete, jak jsem před nedávnem psal, že mi padly vaše odpovědi na můj newsletter do spamu? Tak za prvý jsem minulej tejden zjistil, že se mi to nepodařilo fixnout a chodí mi to do spamu dál. 😐

A za druhý jsem taky zjistil, že se ty zprávy po 30 dnech mažou, takže než jsem stihnul na všechno odpovědět, o spoustu z nich jsem přišel. Fakt mě to mrzí a omlouvám se, cejtim se jak důchodce, co je poprvý u počítače. Ačkoli důchodci to s emailem evidentně uměj daleko líp než já…

Přišlo mi od vás spousta dlouhých a osobních zpráv a dotazů a je mi opravdu líto, že jsem o notnou část z nich přišel. Pokud si najdete čas, mrkněte do odeslanejch a pošlete mi to kdyžtak znova, díky! 🙏

A já slibuju, že se mezitím přihlásím na nějakej Kurz práce s emailem pro seniory nebo něco. Mám na to teď trochu času, protože mě včera skolilo nějaký nachlazení, což se mimochodem v průběhu podzimu průběžně děje víceméně všem mým studentům.

Tak jsem si řekl, že napíšu něco o tom, jak přistupuju k tréninku během nemoci a po ní.

Důležitá věc: nejsem vzděláním doktor ani zdravotník (popravdě, nejsem vzděláním v podstatě nic), nemám mandát dávat zdravotní rady a vždycky byste měli tyhle věci konzultovat s doktorem. Ok?

Co se tréninku během nemoci týče - ve většině případů byste si měli dát aspoň pár dní oraz, nehrotit to a počkat, až odezní symptomy. Pokud máte lehký příznaky “od krku nahoru” (trochu vám teče z nosu nebo máte hodně lehkou bolest hlavy), trocha pohybu je ok, ale shodil bych váhy o 25-50 % a nedělal přes 5 opakování v sérii. Doporučuju vynechat běhání, veslo, HIIT a podobný věci, swingy buď vynecháváme taky nebo zkracujem série na 5 - 10 opakování.
Obecně: trénink vnímejte spíš jako technickou přípravu a zatíženou mobilitu než čas na lámání rekordů.

Příznaky “od krku dolů”, čili teplota, horečka, bolesti svalů a kloubů, silný kašel apod. jsou red flag pro jakýkoli trénink. Odpočiňte si, uzdravte se, činky vám neutečou.

Návrat po nemoci zpravidla probíhá tak, že za každý den, kdy máte příznaky nemoci, připadají 2-3 dny volna. Návrat do tréninku vypadá podobně jako výše - po dobu 1 - 2 týdnů (v závislosti na délce nemoci) shazuju váhy o 25 - 50 % (takže např. pokud jste v tréninku dělali tlaky s 24 kg koulí, po nemoci dostanete 16 - 20 kg), jednotlivý série neženu přes pět opakování a trénink vnímám jako intro zpátky do tréninkového cyklu.

Typicky to vypadá tak, že první týden po nemoci je tohle intro (menší váhy, menší objem), druhý trénink po nemoci se v programu vrací cca o dva týdny zpátky před nemocí.

Obecně platí, že míň je víc a není kam spěchat. Pamatujte, obecná fyzická příprava je dlouhá hra založená na dlouhodobý konzistenci a pravidelnosti a smyslem je hrát ji co nejdýl.

Váš

strejda Radar

P.S.: Díky moc všem za obří zájem o náš novej merch, některý věci už jsou skoro pryč! Extra radost mám z toho, že vás baví triko Máš na míň, to je taková moje dlouholetá srdcovka.

Pokud jste si ještě nic nepořídili (pro sebe nebo pro někoho pod stromeček), můžete to udělat na https://koulonial.cz

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU A ZÍSKEJTE ZDARMA E-BOOK ZAČNU V ÚTERÝ

Vykročte ke zdravějšímu životnímu stylu s newsletterem Začnu v úterý.

Dostanete pravidelnou týdenní dávku inspirace a praktických rad k tréninku, výživě a regeneraci. Dále také doporučení na podnětné knihy a žrádlo pro myšlenku.

Každé úterý ZDARMA.